Zarządzanie kapitałem ludzkim

Ogłoszenia o pracę przy sprawowaniu pieczy nad kapitałem ludzkim zawsze wywołują w nas pozytywne emocje. Na tych stanowiskach zarabia się naprawdę dobre i konkretne pieniądze. Zarządzanie kapitałem ludzkim w praktyce nie jest jednak tak proste, jak niektórym się wydaje. Przede wszystkim, żeby sprawdzić się w roli zarządzającego – trzeba wykazywać się pewnymi cechami charakteru. Liczą się takie cechy, jak:

  • przedsiębiorczość
  • kreatywność
  • umiejętność zarządzania dużą sumą pieniędzy
  • empatia i otwartość
  • analityczny sposób myślenia
  • umiejętność szybkiego nawiązywania pozytywnych relacji
  • wysoka kultura osobista
  • wszechstronność w działaniu

Kto się nadaje do zarządzania kapitałem ludzkim?

Psychologowie twierdzą, że najlepiej na stanowiskach zarządzających kapitałem sprawdzają się osoby o naturze nieco narcystycznej, czasem zahaczającej nieco o psychopatię. Wystarczy spojrzeć na to, jaki typ osobowości zajmuje najwyższe stanowiska w korporacjach, urzędach i wielkich firmach. Silne nastawienie na osiąganie celu sprawia, że ci ludzie dość często wyzbywają się uczuć i działają bardzo mechanicznie, nierzadko silny wpływ ma tutaj różnego rodzaju manipulacja. Jest to może stwierdzenie nieco przykre dla wszystkich optymistów poszukujących pracy przy zarządzaniu kapitałem ludzkim, ale po co owijać w bawełnę,skoro wiadomo, że do największych stanowisk dochodzą zazwyczaj najwięksi cynicy? Oczywiście, nie generalizujemy. Rozpatrujemy tylko zjawisko.

Kapitał ludzki oraz jego powiązanie z kapitałem finansowym

Jest wyraźne i ściśle przenikające się. Kapitał finansowy danej firmy poszerza się i zwiększa swoje zasoby pod warunkiem, że pracownicy rzetelnie wykonują swoje obowiązki i praca jest dla nich przyjemnością. Dlatego obecnie wiele firm o zachodnim profilu odchodzi od tradycyjnego dnia pracy w jednej pozycji. Dziś w korporacjach skorzystać można z pokoi rozrywkowych do relaksu, oczywiście, w granicach rozsądku. Relaksowanie pracownika w miejscu pracy przynosi lepsze wyniki i pozwala sprawniej zarządzać wszelkim kapitałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *