Zakładanie jednoosobowej firmy

To zawsze wielka odpowiedzialność. Osoby pragnące stać się jednoosobowymi spółkami gospodarczymi zazwyczaj na samym początku popadają w coś w rodzaju lęku. Targają nimi wielkie wątpliwości, dotyczące przede wszystkim tego, czy poradzą sobie w biznesie jako samodzielne jednostki. A w sytuacji, gdy na otwarcie własnej działalności trzeba wyłożyć własne fundusze, stres jeszcze się zwiększa. Na szczęście jest jeszcze wiele opcji, jak uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Korzystne dotacje na założenie firmy otrzymać można z urzędów pracy. Są to dotacje pochodzące najczęściej z Funduszy Europejskich. Inny rodzaj dotacji przyznawać mogą także wybrane Urzędy Miasta. Nawiasem mówiąc, początkujący przedsiębiorca powinien możliwie jak najbardziej orientować się w temacie programów i dotacji, by z możliwości wyciągnąć dla siebie jak najwięcej.

Kto może dostać dotacje na założenie firmy?

Mogą je otrzymać wszystkie osoby, które założyły działalność gospodarczą. Oczywiście, muszą być pełnoletnie i posiadać minimum wykształcenie średnie. Osoby z wykształceniem wyższym, zwieńczonym dyplomem mają pierwszeństwo w korzystaniu z dotacji. Dzięki tego rodzaju wsparciu finansowemu można pozwolić sobie na:

  • zakup niezbędnych sprzętów i urządzeń do prowadzenia działalności
  • płacić najniższy ZUS dla przedsiębiorców
  • wyposażyć lokal gospodarczy w podstawowe artykuły
  • zainwestować w kampanie Internetowe, mające na celu promocję firmy
  • zainwestować w szeroko pojętą reklamę tradycyjną

A jeśli firma nie wypali?

Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę negatywny wariant prowadzenia działalności. Jeśli firma nie da się utrzymać dłużej, niż rok, pobraną dotację trzeba będzie zwrócić. Jest ona postrzegana jako pewnego rodzaju kredyt. Większość przedsiębiorców wywiązuje się jednak z zobowiązań i bez problemu prowadzi działalność gospodarczą. Po dwóch latach część decyduje się przejść na wyższy ZUS, inni od razu rezygnują, bo wysokie opłaty przekraczają granice ich możliwości. Jednoosobowa firma prowadzona przez całe lata jest dosłownie wyciskana z wszelkiego rodzaju podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *