W jakim celu wykupuje się ubezpieczenia OC samochodów?

Bez względu na to, czy nasze zarejestrowane auto jest sprawne, czy od kilku miesięcy znajduje się w naprawie, musimy opłacać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na karę finansową, która w 2014 roku wzrosła do 5 tys. zł. Czy jest sens tyle ryzykować, skoro polisy OC są przynajmniej połowę tańsze?

Święty spokój jest bezcenny

Wysokość kary za brak OC jest powiązana z minimalnym wynagrodzeniem. W 2014 r. ten wskaźnik wzrósł do 1680 zł. W efekcie więcej wynosi też sankcja finansowa za nieopłaconą polisę. Maksymalna kara dla posiadaczy aut osobowych wynosi dwukrotność najniższej pensji. Daje to 3380 zł. Właściciele ciężarówek zapłacą 5040 zł. Takie stawki obowiązują w przypadku stwierdzenia przez odpowiednie służby (UFG), że pojazd pozostawał bez ubezpieczenia dłużej niż 14 dni. Jeśli wspomniany okres mieści się w przedziale 3-14 dni, kara spada o połowę. W przypadku pozostawania bez ważnego ubezpieczenia do trzech dni sankcja ma wysokość 20 proc. stawki maksymalnej.

Czemu zaleca się wykupienie ubezpieczenia samochodu?

„Po co nam polisa OC na samochód, skoro od lat nie spowodowałem żadnej szkody?” – takie pytanie zadaje wielu kierowców. Najważniejszym powodem jest bezstresowa jazda. Mając ważne OC, nie musimy denerwować się koniecznością poniesienia odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody.

Pamiętajmy, że roszczenia ofiar mogą iść w setki tysięcy złotych. Z mocy prawa wszystkie ubezpieczenia OC mają tę samą sumę gwarancyjną. UFG wypłaci do 5 mln euro tytułem strat osobowych wszystkim poszkodowanym w danym zdarzeniu, którego sprawcą był ubezpieczony. Ochrona przed szkodami majątkowym to maksymalnie 2 mln euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *