Restrukturyzacja małych gospodarstw w województwie pomorskim

Fundusze Europejskie dają duże szanse na podniesienie się polskiego rolnictwa z zapaści. To bardzo ważne, ponieważ wielu rolników posiadających gospodarstwa nie zdecydowało się sprzedać ich za bezcen. Częścią użytkowników ziem kierował oczywiście także sentyment do roli dziedziczonej po przodkach. Wbrew pozorom, sentyment jest bardzo silną wartością, bo każe walczyć o to, co człowiek otrzymuje w posagu, a na co ostrzą sobie ręce inni. Unia Europejska przyczynia się do tego, że restrukturyzacja jako proces odnowy wpływa na gospodarstwa rolne w niezwykle pozytywny sposób. Wystarczy rozejrzeć się w okresie żniw, jak wiele nowoczesnych maszyn pracuje na polach. Wszystko to ma wpływ na jakość wykonywanej pracy oraz uzyskiwane z niej przychody.

Rolnik pracuje na siebie

Dzięki pieniądzom płynącym z licznych agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa małe gospodarstwa stopniowo poszerzają swoje terytoria i zasoby, zaopatrując się przy tym w:

  • kombajny
  • traktory
  • snopowiązałki
  • maszyny do dojenia i karmienia bydła
  • maszyny grzewcze do hal rolniczych
  • doposażenie transportowe, przyczepy
  • urządzenia do przetwórstwa plonów oraz zbiorów
  • materiały do budowy lub remontu pomieszczeń i obiektów rolnych i gospodarczych

Pomorze rolnictwem silne!

Jeszcze do niedawna na Pomorzu dało się odczuć pewnego rodzaju marazm. Na przestrzeni ostatnich 3 lat zyski ze żniw w porównaniu do zysków sprzed dekady nie były na zbyt zadowalającym poziomie. Wiele się zmieniło, odkąd pomorscy gospodarze zaczęli wreszcie inwestować w zupełnie nowe sprzęty, a nie w kółko naprawiać stare, za czym oczywiście szła dodatkowa strata kapitału, jaki mógł być od razu przeznaczony na zakup konkretnych sprzętów i zupełnie nowych fabrycznie, przez co dłużej działających. Dzięki restrukturyzacji małych gospodarstw na surowce rolne otworzył się też zagraniczny rynek zbytu. Rolnicy wreszcie mogą więc odetchnąć z ulgą i stwierdzić, że ich sytuacja finansowa ulega znacznej poprawie. Zaciągane kredyty, pożyczki oraz dotacje zwracają się z nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *