Prawdziwy skład towarów, cen i innych rzeczy

Każdy towar ma określoną wartość za jaką można go nabyć. Warto jednak zwrócić uwagę, że całkowita ilość pieniędzy, która jest wydawana wcale nie jest właściwą ceną produktu. Z czego więc dokładnie się ona składa i dlaczego tak jest?

Składniki ceny

Po dokonanych zakupach, przy kasie dostajemy rachunek za wszystko. Kwota, która się na niej znajduje jest ceną brutto jaką musi zapłacić kupujący. Ale co to jest właściwie te brutto? Jest to końcowa wartość po dodaniu do niego podatku. W Polsce jest on określony jako podatek VAT i ma wartość 23% od ceny towaru. Przykładowo jeśli producent wycenia swój towar na 50 złotych to jest to wartość netto. Dodając do tego 23% otrzymujemy wartość 61,5 złotych czyli cenę brutto. Różnica ta nie jest brana pod uwagę w codziennych zakupach, więc wiedza o cenie netto i brutto nie jest zwykle potrzebna.

Podatek w USA

Na ceny netto i brutto powinno zwracać się szczególną uwagę i być ostrożnym robiąc zakupy w USA. W tamtejszych sklepach ceny podane przy produktach to ceny netto. Klient musi do nich odpowiednio sam wcześniej obliczyć wartość podatku jaka zostanie dodana lub czekać na końcowy rachunek. Jedynym minusem w takiej sytuacji jest to, że cena brutto określana jest dopiero na samym końcu.

Inne zastosowania brutto i netto

Nie tylko w przypadku ceny stosuje się terminy brutto i netto. Również jeśli chodzi o wagę towarów przy wysyłce lub owoców i warzyw przy gotowaniu. Przewożąc jakiś towar, na przykład przez granicę państw potrzebne często jest wypełnienie odpowiednich dokumentów. W nich jedną z obowiązkowych informacji jest podanie wagi przesyłki netto, czyli samego towaru, oraz brutto, łącznie z opakowaniem. Dzięki temu można sprawdzić czy ilość przewożonych produktów jest zgodna z wypełnionymi dokumentami i nie zostało przypadkiem popełnione jakieś przestępstwo. Tak samo przy pieczeniu jeśli mamy użyć na przykład kilogram bananów to musimy ich kupić więcej (waga brutto powiedzmy kilogram i 200 gramów). W końcu skórka pozostająca po obraniu ich nie jest może aż taka ciężka, ale zmienia ogólną wartość. Końcowy kilogram jest w takiej sytuacji wagą netto.

Brutto i netto to wartości stosowane w życiu, ale takie, na które ludzie nie zwracają uwagi. Mimo tego są one ważne w codziennych transakcjach i dobrze jest wiedzieć co oznaczają, gdzie się ich używa i dlaczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *