Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna to pewna gra o konkretnych założeniach-ma ona na celu wyłonić idealnego kandydata na dane stanowisko. Dlatego każda odpowiedź na zadane pytanie jest ważna, gdyż może przesądzić o naszym zawodowym losie.

Osoba zajmująca się HR może zadawać nam pytania:

  • otwarte: często są to proste pytania, które zaskakują kandydatów banalnością, ale też najłatwiej „sprzedać się” odpowiadając na nie, typowe pytania otwarte to na przykład: opowiedz coś o sobie, jakie są twoje wady i zalety, dlaczego chcesz pracować akurat u nas?
  • sugerujące: należy dobrze się zastanowić zanim odpowiemy na tego typu pytania i nie ulec zbyt pochopnie sugestii, ponieważ ich celem jest wydobycie z kandydata tego, czego nie chce, albo nie powinien powiedzieć
  • projekcyjne: to pytania psychologiczne, które mają na celu dotrzeć do naszej podświadomości, dzięki takim pytaniom rekruter może dowiedzieć się, jakie są nasze poglądy na świat, uprzedzenia, system wartości

Rekruter będzie próbował zbadać twoje umiejętności interpersonalne, system wartości, motywację, pewność siebie, odpowiedzialność. Dlatego warto opracować własną strategię, by wybrnąć bez trudu z najbardziej kłopotliwego pytania. Staraj się popierać odpowiedzi konkretnymi przykładami z twojego życia, aby wypaść bardziej wiarygodnie w oczach rekrutera.

Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną?

Przemyśl dobrze każde zdanie, które wypowiesz, nie staraj się odpowiadać jak najszybciej, wtedy łatwo ulec spontaniczności i stracić kontrolę nad tym, co mówimy. Nie rób dygresji na temat swojego życia prywatnego, bądź rzeczowy i konkretny, pracodawcy to cenią. Jeżeli zbyt długo odpowiadasz na pytanie, twoja odpowiedz może brzmieć chaotycznie i nie na temat. Jeśli osoba rekrutująca zapyta cię, czy masz jakieś wątpliwości i pytania-staraj się o coś dopytać, w ten sposób sygnalizujesz, że jesteś zaangażowany w rozmowę i zależy ci na zdobyciu pracy. Postaraj się być w firmie 10 minut przed czasem, aby nie dodać sobie niepotrzebnego stresu z powodu spóźnienia na rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *