Jak wybrać skuteczne systemy oddymiania?

Systemy oddymiania to jedna z podstawowych i bardzo ważnych instalacji w każdym budynku. Systemy oddymiania muszą być skuteczne, ponieważ to właśnie od ich stanu, zależy życie oraz zdrowie osób, które się w nim znajdują. Czytaj dalej i zobacz, czym wyróżniają się skuteczne systemy oddymiania.

 

Systemy oddymiania gwarantują odprowadzenie szkodliwych substancji lotnych z budynku na zewnątrz, chroniąc osoby przed poważnymi uszkodzenia zdrowia, a nawet utratą życia. Powszechnie stosowanych jest kilka rodzajów systemów oddymiania, a każdy z nich posiada wiele zalet.

Zasada działania systemu oddymiania

 

System oddymiania zostaje uruchomiony w momencie wybuchu pożaru, gdzie za sprawą poszczególnych elementów, dochodzi do automatycznego otwarcia klap dymowych (znajdują się zazwyczaj na dachu, lub fasadzie budynku), bądź okien, wyposażonych w odpowiedni napęd (muszą otworzyć się automatycznie w czasie pożaru). Wyzwolenie systemu, umożliwia odprowadzenie dymu na zewnątrz.

 

Dym oraz pozostałe szkodliwe substancje lotne, wydostają się za pomocą otworów oddymiających. Sam system zostaje uruchomiony za pomocą czujki dymowej, przycisku oddymiania, a także innych zewnętrznych urządzeń, jeśli dany system oddymiania je posiada. Skuteczna ewakuacja w czasie pożaru jest uzależniona od szybkiego otwarcia klap i okien w górnej części budynku, na co należy zwracać uwagę w trakcie jego tworzenia w konkretnym budynku. Warto wspomnieć, że poprawnie stworzony kompleksowy system oddymiania, może być pożytecznym urządzeniem do codziennej wentylacji pomieszczeń.

 

System oddymiania – z czego się składa?

 

Niezależnie od rodzaju systemu oddymiania, każda tego rodzaju instalacja posiada wspólne elementy. W tym zakresie można wyróżnić m.in. centralę oddymiania, przyciski oddymiania, klapy lub okna oddymiające, czujki dymowe, okna napowietrzające, urządzenia alarmowe, przyciski przewietrzania czy czujki pogodowe.

 

Wysoka ilość obecnych elementów w ramach każdego systemu oddymiania wskazuje na to, jak skomplikowaną instalacją jest profesjonalny system oddymiania. Centrala oddymiania stanowi niejako rdzeń całego systemu oddymiania i spełnia kilka zadań. Centrala oddymiania kontroluje oraz steruje całym systemem, a także reguluje czas przewietrzenia. W zależności od rodzaju systemu oddymiania, jego centrala może odpowiadać również za alarm w przypadku zakłóceń, jak również zintegrowanie systemu service timer, który służy do kontroli przeglądów konserwacyjnych, a także kontroli przeglądów systemowych.

 

Przyciski oddymiania odpowiadają za ręczne wyzwolenie alarmu. Ich dodatkową funkcją jest również sygnalizowanie stanu pracy urządzeń systemu poprzez zainstalowane na niej diody. Pozostałe elementy, mają za zadanie np. ręcznie uruchamiać naturalną wentylację (przyciski powietrza), umożliwiać kontrolowaną wentylację pomieszczeń w wyniku stałego monitorowania pogody (czujki pogodowe) czy automatycznie otwierać okna dolotowe, dostarczając niezbędnego powietrza (okna napowietrzające).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *