Gotowe spółki – co po zakupie? Wybór kompleksowej oferty sprzedaży gotowych spółek

Po zakupie gotowej spółki nabywca powinien dopasować ją do swoich potrzeb. Może skorzystać też z oferty kompleksowej sprzedaży spółek, która obejmuje nie tylko czynności niezbędne do przekazania firmy, ale także wiele zadań dodatkowych, których zakres można ustalić indywidualnie.

Podstawowa usługa sprzedaży spółek – czego można oczekiwać?

Sprzedaż spółek to usługa, na którą składają się wszystkie niezbędne czynności do zmiany właściciela firmy gotowej do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że oferujący sprzedaż spółek podmiot, przeważnie kancelaria prawna, przygotowuje wszystkie dokumenty potrzebne do przekazania spółki kupującemu. Zapewnia też wsparcie w dopełnieniu formalności w banku, Krajowym Rejestrze Sądowym i urzędzie skarbowym (poprzez przygotowanie deklaracji PCC-3).

W ramach usługi sprzedaży spółek sprzedający powinien oferować:

  • przygotowanie umowy sprzedaży udziałów w spółce oraz sporządzenie pełnomocnictw,
  • organizację notarialnego podpisania umowy kupna-sprzedaży udziałów w spółce,
  • powołanie nowego zarządu spółki,
  • przygotowanie formularzy do KRS i deklaracji podatkowej PCC-3.

W zakres usługi podstawowej sprzedaży spółek powinna wchodzić także aktualizacja danych w banku, w celu zmian na koncie firmowym. Po nabyciu spółki powinna być ona gotowa do prowadzenia działalności. Pozostałe zmiany, jak zmiana nazwy czy adresu, można przeprowadzać samodzielnie, ale można też skorzystać z usług dodatkowych obejmujących te zadania. Pozwala to precyzyjnie dopasować nabytą spółkę do oczekiwań udziałowca lub udziałowców.

Zakres usług dodatkowych w ramach sprzedaży spółek – co zawiera?

Najlepsze kancelarie prawne prowadzące sprzedaż spółek dają nabywcom możliwość skorzystania z usług kompleksowych. W ofercie oprócz podstawowych czynności niezbędnych do przejęcia udziałów w spółce są także dodatkowe zadania przygotowujące spółkę do prowadzenia działalności wedle życzeń nabywcy.

W ramach przystosowania spółki po sprzedaży do indywidualnych oczekiwań nabywcy możliwe są zmiana nazwy firmy, jej adresu, urzędu skarbowego na właściwy do prowadzenia działalności, zwiększenie kapitału zakładowego czy inne zmiany postanowień aktu założycielskiego.

Dodatkowo po nabyciu spółki można zlecić obsługę firmy, np. poprzez prowadzenie bazy dokumentów czy obsługę korespondencji. Najlepsze kancelarie prawne prowadzące sprzedaż spółek mogą także polecić inne firmy do obsługi istniejącej spółki, np. zajmujące się księgowością czy biegłe w dziedzinie prawa gospodarczego, prawa pracy i innych obszarach ważnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *