Erasmus – kiedy i dokąd warto wyjechać?

Nie ulega wątpliwości, że studia stwarzają nam wiele możliwości, zarówno w zakresie rozwoju, jak i rozrywki. Mowa tutaj nie tylko o wiedzy, którą zyskujemy w procesie studiowania, ale także o dodatkowych możliwościach – kołach naukowych, grupach zainteresowań, organizacjach studenckich. Jednym ze studenckich przywilejów, cieszących się ogromnym zainteresowaniem, jest możliwość uczestniczenia w programie Erasmus. Wyjazd i studiowanie za granicą, bo tego dotyczy program, brzmi naprawdę kusząco. Kiedy najlepiej zdecydować się na udział w programie? Dokąd się wybrać?

Każda pora jest dobra

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy wyjazd na Erasmusa będzie najkorzystniejszy. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji, bo przecież nie samymi studiami człowiek żyje… Sprawy rodzinne mogą w pewnym stopniu determinować to, czy możemy sobie pozwolić na wyjazd, czy wolelibyśmy pozostać jednak w kraju. Jeśli jednak prywatne sprawy nie komplikują naszej sytuacji, najlepiej rozważyć wyjazd gdzieś w połowie studiów. Zaaklimatyzujemy się już na uczelni, poznamy lepiej swoje studenckie możliwości. Widmo napisania pracy licencjackiej czy magisterskiej nie będzie spędzało nam jeszcze snu z powiek, więc w pełni będziemy cieszyć się wyjazdem.

Z myślą o przyszłości

Decyzja o wyjeździe może w pewnym stopniu wiązać się z tym, w jaki sposób widzimy swoją przyszłość. W czasie studiów magisterskich wiele osób podejmuje już pracę, w której planują zostać po studiach. Trudno wyobrazić sobie pracodawcę tak tolerancyjnego, że będzie czekać przez cały semestr na powrót swojego pracownika. Erasmus w trakcie studiów II stopnia jest więc rozwiązaniem raczej dla tych osób, które jeszcze nie podjęły pracy, w której chciałyby zakotwiczyć się na dłużej.

Uczelnie o różnych możliwościach

Najbardziej indywidualną kwestią w temacie Erasmusa jest wybór kierunku wyjazdu. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie możliwości oferuje uczelnia. Dużym ograniczeniem mogą być także możliwości językowe oraz finansowe, bo koszty utrzymania w różnych krajach różnią się między sobą, a stypendium z uczelni nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków. W miarę możliwości jednak warto wybierać najbardziej szalone rozwiązania, aby zobaczyć miejsca, które trudno byłoby nam odwiedzić we własnym zakresie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *