Elastyczny system motywacyjny

Zarządzanie grupą ludzi to bardzo trudne zadanie – tym trudniejsze, im większą załogą trzeba kierować. Od sprawnej koordynacji działań wykonywanych przez wiele osób zależy bowiem kondycja przedsiębiorstwa. Eksperci HR zalecają więc, żeby do swojej polityki kadrowej włączyć programy kafeteryjne.

Dla każdego coś dobrego

Co to takiego? Pod tą nazwą kryją się wszelkie świadczenia, jakie firma może zaproponować w ramach wynagrodzenia dodatkowego swojej załodze. Badanie Instytutu Gallupa z 1992 roku dowodzi, że atrakcyjność miejsca pracy nie zależy w pierwszej kolejności od pensji netto. Ważne są czynniki pozapłacowe: stabilność, możliwość dokształcania się, ciekawość stanowiska pracy (możliwość wykonywania ciekawych czynności). Wysokość płacy znalazła się dopiero na 10. miejscu na liście cech determinujących postrzeganie pracodawcy i danego stanowiska.

Świadczenia pozapłacowe są również ważnym narzędziem polityki kadrowej przedsiębiorstwa. Dzięki nim można zbudować przywiązanie do firmy, poprawić motywację personelu i atmosferę panującą w zakładzie.

Wbrew pozorom to wszystko ma znaczenie, ponieważ człowiek jest bardo skomplikowaną istotą, której poczynania w dużej mierze zależą od jego natury psychologicznej. Jeśli pracownik czuje się dobrze w danym zakładzie, czuje, że jest doceniany, praca sprawia mu przyjemność, chętnie się angażuje w wykonywane obowiązki. Zadowolony członek załogi pracuje lepiej, wykazuje się innowacyjnością, co przekłada się na wyniki firmy.

Na czym polega nowoczesny system motywacyjny?

Może on przybrać dowolny kształt. Należy jednak pamiętać, by pozapłacowe bonusy spełniały oczekiwania zespołu. Przed wyborem dostawcy świadczeń trzeba więc skonsultować ich charakter z zatrudnionymi osobami. Ważnym czynnikiem wyboru systemu motywacyjnego jest także elastyczność jego dostawcy. Może się bowiem okazać, że części pracowników bardziej będzie odpowiadać dofinansowanie wczasów. Inni skuszą się na prywatną opiekę medyczną. Część wybierze karnety na siłownię z nielimitowanym dostępem do kilku tysięcy obiektów w całej Polsce. Jeszcze inni zażyczą sobie dopłat do posiłków pracowniczych, z których będzie można korzystać w jakiejś knajpie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *