Czy trudno znaleźć pracę w Norwegii?

Norwegia to jeden z bardziej atrakcyjnych krajów, jeśli chodzi o emigrację zarobkową. W tym państwie można liczyć na wysokie dochody, a także na dobre warunki zatrudnienia. Czy jednak łatwo znaleźć tam pracę?

Legalne zatrudnienie w Norwegii

Niestety osoby, które chcą na dłużej wyjechać do tego kraju i znaleźć tam legalną pracę, muszą liczyć się z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim praca w Norwegii często wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka norweskiego. Wprawdzie Norwegowie sprawnie posługują się językiem angielskim, jednak od swoim pracowników zazwyczaj wymagają przynajmniej podstawowych umiejętności porozumiewania się w lokalnym języku. Warto także pamiętać, że przed podjęciem pracy często trzeba znaleźć mieszkanie, co również nie jest proste. Konkurencja pod tym względem jest dosyć duża, a koszty wynajmu stosunkowo wysokie.

Prace sezonowe

Wiele osób interesuje jedynie sezonowa praca w Norwegii. W celu wyjazdu często nie szukają nawet legalnego zatrudnienia. Część osób po prostu pakuje namiot i latem wyjeżdża do Norwegii, gdzie podejmuje się różnego rodzaju prac dorywczych. Zaletą takiego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty życia. Spać można w namiocie lub po prostu w swoim samochodzie, a dużo jedzenia zabiera się ze sobą z kraju. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdza się jedynie na krótszą metę i tylko w miesiącach letnich, kiedy panują sprzyjające warunki pogodowe oraz można znaleźć dużo sezonowych zajęć w rolnictwie lub przy pielęgnacji ogrodów.

Czy wyjazd do pracy do Norwegii to dobry pomysł? Pomimo różnych trudności związanych ze znalezieniem zatrudnienia w tym kraju, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Argumentem, który przemawia za wyjazdem do Norwegii, jest bez wątpienia wysoki standard życia panujący w tym kraju. Warto także pamiętać, że w lepszej sytuacji są osoby wykształcone w konkretnej specjalizacji, które dodatkowo dobrze znają norweski, na przykład lekarze lub pielęgniarki. W takim przypadku znalezienie zatrudnienia będzie dużo łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *