Czy gospodarka Ukrainy ma potencjał na rozwój?

Ukraina jest państwem niedocenianym i bagatelizowanym przez wielu przywódców państw europejskich. W Polsce budzi konotacje z biedą, brakiem perspektyw i tanią siłą roboczą. Tymczasem Ukraina jest państwem niejednorodnym, a jej część wschodnia jest znacznie zasobniejsza i bogatsza od zachodniej. O potencjale rozwoju ukraińskiej gospodarki świadczy nie tylko położenie geograficzne, ale również udział w światowym i europejskim eksporcie, a także zainteresowanie inwestycjami na Ukrainie.

 

Gospodarka Ukrainy obecnie rozwija się w bardzo powolnym tempie, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w szerzeniu się biedy i chęci emigracji na zachód w celu znalezienia pracy zarobkowej. Korzystają na tym również Polacy, bowiem Ukraińcy wypełniają wiele luk na polskim rynku pracy. Mowa tu m.in. o ukraińskich lekarzach, którzy zatrudniani są m.in. w szpitalach w Warszawie.

 

Ukraina – potencjał gospodarczy

 

Ukraina jest państwem o dużym potencjale rozwoju gospodarczego, o czym donoszą wiadomości – Ukraina jest bogata w wiele cennych zasobów naturalnych. Na terenie obwodów położonych we wschodniej części Ukrainy koncentruje się wiele ośrodków produkcji przemysłowej. Poziom rozwoju gospodarczego danego państwa ocenia się na podstawie dwóch czynników: skali eksportu i napływie inwestycji zagranicznych. Obecnie oba te elementy rozwoju gospodarczego są zaburzone, głównie z powodu bezpośredniego zagrożenia zbrojnego ze strony Rosji.

 

Obecna sytuacja gospodarcza na Ukrainie

 

Sytuacja gospodarcza na Ukrainie nie napawa entuzjazmem – wręcz przeciwnie – poziom rozwoju na poziomie 3,5% nie jest wystarczający do wyciągnięcia państwa z kryzysu gospodarczego. Zdaniem ekspertów w celu zachowania płynności płatniczej na rynkach międzynarodowych Ukraina powinna rozwijać się co najmniej na poziomie 5%.

 

Rozwój gospodarczy na Ukrainie – prognozy

 

Poziom rozwoju gospodarczego na Ukrainie nie jest zadowalający i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Dodatkowo Ukraińcy znajdują się w czołówce najdłużej pracujących Europejczyków – pracują przez ok. 1900 godzin rocznie (dla porównania Niemcy tylko niewiele ponad 1300 godzin). Ekonomiści uważają, że Ukrainie mogłoby pomóc odejście od postsowieckiej gospodarki surowcowej na rzecz produkcji towarów przetworzonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *