Coaching jest dla każdego

Wiele osób dąży do doskonalenia siebie, szuka odpowiedzi na nurtujące pytania, albo jest w trudnej sytuacji. Nie zawsze wtedy może pomóc psycholog, ale istnieje opcja, z której każdy powinien skorzystać przynajmniej jeden raz w swoim życiu, aby sprawić, by stało się lepsze i nadać mu odpowiedni, pożądany przez nas bieg.

Co to jest coaching?

Wyraz pochodzenia angielskiego oznacza dosłownie korepetycje bądź trenowanie czegoś. W rzeczywistości mamy do czynienia z interaktywnym procesem rozwoju, poprzez metody związane z psychologią, a także wspomożeniem podejmowania decyzji. Dąży to do zaspokojenia potrzeb, które mogą pomóc zarówno osobom prywatnym, jak i firmom w efektywnym rozwoju oraz znaczącej poprawy efektów podejmowanych działań. Warto też zauważyć, że coaching to przede wszystkim wspieranie jednostki, a nie narzucanie jej czegokolwiek.

Jakie są cechy charakterystyczne coachingu?

  • Dobrowolny udział w szkoleniu
  • Nie narzuca nikomu żadnego ustalonego planu
  • Pomaga ludziom nabywać nowe umiejętności, ale jednocześnie on ich nie uczy, on jedynie wspiera
  • Polega na odpowiadaniu na przeróżne pytania (pod warunkiem, że odpowiedzi są szczere)
  • Zachęca do myślenia
  • Dokonuje się w atmosferze szacunku i pełnej akceptacji dla wartości klienta
  • Ukierunkowuje na świadome dokonywanie zmian
  • Skupia się na tym, co najważniejsze, czyli na osiągnięciu zamierzonych celów

Dlaczego jest to tak skuteczne?

Można śmiało stwierdzić, że relacje klienta z coachem można nazwać partnerskimi. W przyjaznej atmosferze sami ustalamy swoje cele i myślimy nad najlepszymi strategiami, aby osiągnąć wyznaczony cel. W przypadku porażki klient nie zrzuca winy na swojego trenera, co więcej, sam coach nie powinien brać pełnej odpowiedzialności za zamierzony skutek. Jako metoda powstała w wyniku odpowiedzi na nawarstwiające się procesy w społeczeństwie XXI wieku, jakim jest ciągły i przewlekły stres. Ciągłe zapotrzebowanie na bycie najlepszym we wszystkim wyniszcza powoli od środka. Jednakże nie ma jasno określonego stosunku pomiędzy osobami zajmującymi się coachingiem a środowiskami akademickimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *