Bilansowanie własnych finansów

Trzeba przyznać, że mało kto prowadzi zestawienia tego, ile wydaje na co dzień. To ogromny błąd, bo takie statystyki pozwalają obliczyć, na co wydajemy zbyt dużo, a niejedna kwota może zaskoczyć. Najczęściej negatywnie. Jak zatem się do tego zabrać, aby nie było to nadmiernie uciążliwe?

Narzędzie do bilansowania finansów

Można spokojnie wykorzystać do tego celu program Microsoft Excel. Jest on prosty w użyciu, a pozwala na szybkie zanalizowanie dużej ilości danych. Budżet domowy Excel najlepiej podsumowywać miesięcznie. Trzeba mieć na uwadze, że w niektórych miesiącach wydatki będą naturalnie wyższe, na przykład w grudniu, jeśli mamy w zwyczaju kupować na Boże Narodzenie wiele prezentów, czy też w miesiącu, w którym zwykle ponosimy wydatki związane z wyjazdem na wakacje.

Ważne jest, aby w notowaniu dochodów i wydatków, zwłaszcza wydatków, zachować systematyczność. Trzeba cały czas notować nawet te mniejsze. Można do tego celu użyć jedną z wielu darmowych aplikacji na komórkę, a następnie zsynchronizować ją z Excelem lub ręcznie przenosić dane na komputer. Jeśli wybieramy ten drugi wariant, to równie przydatna może być zwykła aplikacja-notes oraz branie ze sobą paragonów z różnych miejsc, w których je otrzymujemy. Często przy drobniejszych zakupach zapominamy wziąć paragon ze sobą. Pora to zmienić.

Zestawienie

Zestawienia najprościej prowadzić według schematu: po jednej stronie dochody, po drugiej wydatki. Zresztą kolumna dochodów nie jest tak bardzo konieczna, bo jeśli płyną one z jednego- dwóch źródeł, to zwykle spokojnie możemy je szacować bez użycia programu. Co innego wydatki.

Do analizy wydatków można użyć dwóch arkuszy Excela. W pierwszym warto prowadzić zestawienie ich wszystkich, tak aby czytelnie wyświetlała się ich suma. W drugim można rozbić je na poszczególne kategorie. Takie kategorie trzeba określić z góry, aby w praktyce nie doszło do ich nadmiernego rozdrobnienia, co zaciemniałoby obraz całego zestawienia. Co miesiąc warto podsumowywać obie kolumny oraz sprawdzać, jak zmieniły się wydatki w poszczególnych działach w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a ewentualnie także wcześniejszych. Jeśli zauważymy w jakiejś kategorii stały wzrost, zastanówmy sobie, czy jest on zależny od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *