Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Banki stawiają wiele wymagań osobom, które ubiegają się o kredyt. Na szczęście można dużo zrobić, żeby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Wystarczy w tym celu przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej.

Zatrudnienie na umowę o pracę

Oczywiście bank bierze pod uwagę dochody osoby, która będzie ubiegała się o kredyt. Jednocześnie jednak zdolność kredytowa może być uzależniona od formy zatrudnienia. Najlepiej widziana jest umowa o pracę, ponieważ uznawana jest ona za najbardziej stabilną i przewidywalną. Niestety osoby, które osiągają dochody w oparciu o umowy zlecenie lub umowy o dzieło, będą w gorszej sytuacji. Dlatego jeśli to możliwe, przed złożeniem wniosku kredytowego warto postarać się o znalezienie zatrudnienia na umowę o pracę.

Spłata zadłużenia

Zdolność kredytowa jest określana na podstawie dochodów, a także wydatków. Wszelkiego rodzaju niespłacone zobowiązania takie jak zakupy na raty, czy debet na karcie kredytowej lub wcześniej zaciągnięty kredyt, będą wpływać niekorzystnie na sytuację klienta banku. Najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie wszelkich zobowiązań i pozbycie się długów.

Dobra historia kredytowa

Banki nie udzielają kredytów bez sprawdzania swoich klientów we wszelkiego rodzaju rejestrach dłużników takich jak BIK i BIG. Niestety obecność w takim rejestrze znacznie zmniejsza szansę na otrzymanie kredytu. Wszystkie poważniejsze opóźnienia w spłacie zobowiązań zostają zarejestrowane i mają bardzo niekorzystny wpływ na historię kredytową. Aby poprawić swoją sytuację, można zaciągnąć nieduże zobowiązanie i spłacać wszystkie raty w terminie. W ten sposób możemy znacznie poprawić swoją wiarygodność jako potencjonalni kredytobiorcy.

Co robić jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająco dobra? Kiedy otrzymamy negatywną odpowiedź w jednym banku, warto spróbować w innym. Każdy bank ma swoje własne reguły określania zdolności kredytowej, które mogą się nieco różnić, więc istnieje szansa, że inna instytucja finansowa wyda pozytywną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *